sobota, 23 maja 2015

Zagraniczny urlop bezpieczniejszy z polisą

       Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami. Potrzebne jest dopracowanie szczegółów planowanych wakacji. Aby były one spokojne i beztroskie nie można zapomnieć o  wykupieniu  ubezpieczenia turystycznego, które zdecydowanie ograniczy lub całkiem wyeliminuje straty finansowe z powodu nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku.
W takcie wyjazdu zagranicznego mogą pojawić się koszty leczenia nagłego zachorowania podczas podróży / np. wizyta lekarska, zakup lekarstw, hospitalizacja, związane z leczeniem po wypadku z doznanych obrażeń ciała np. prześwietlenie, USG, unieruchomienie kończyny, hospitalizacja.
Ponadto wykupiona polisa umożliwi sfinansowanie dodatkowych kosztów:transport medyczny do kraju,
w celu kontynuowania leczenia, dojazd
i pobyt osób bliskich w dla wsparcia w oraz opieki w trudnych chwilach.
Trzeba podkreślić, że osoby cierpiące na choroby przewlekłe, czyli na ogół  przyjmujące leki lub cyklicznie kontrolujące stan zdrowia u jakiegokolwiek specjalisty powinny zgłosić to we wniosku o ubezpieczenie i wykupić rozszerzoną ochronę ubezpieczeniową.
Nie mogą zbagatelizować tej kwestii osoby, których nie oszczędziły choroby cywilizacyjne – takie jak: nadciśnienie, choroba wieńcowa, miażdżyca, cukrzyca, choroby przewodu pokarmowego, nowotwory itd.
Przecież nie można wykluczyć, że choroba da o sobie znać podczas wakacji. Brak rozszerzenia o choroby przewlekłe spowoduje, że za wszelkie usługi medyczne związane z chorobą przewlekła trzeba będzie zapłacić
z własnej kieszeni.
Ze względu na fakt, że koszty specjalistycznych świadczeń medycznych są bardzo wysokie we wszystkich krajach UE, a jeszcze wyższe w dalszych rejonach świata konsekwencje nierzetelnego podania danych, dla zaoszczędzenia na koszcie polisy mogą ostatecznie spowodować wręcz katastrofą finansową.
Równie istotne jest zgłoszenie do ubezpieczenia zamiaru uprawiania sportów wodnych lub sportów ekstremalnych, ponieważ determinują one wyższe ryzyko ubezpieczeniowe, a co za tym idzie konieczność zapłacenia wyższej składki. Tylko wówczas, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku podczas czynności sportowych polisa pokryje koszty ratownictwa oraz leczenia następstw.

Istnieje również możliwość wykupienia polisy podróżnej z innymi, dodatkowymi opcjami: pomocy prawnej, naprawy lub zakupu uszkodzonego sprzętu, utraconego, czy skradzionego bagażu, utraty dokumentów, pomocy w ich odzyskaniu, pomocy w sytuacjach zagubienia lub kradzieży gotówki, czy kart płatniczych itp.
Na wypadek konieczności naprawienia szkody wyrządzonej osobom trzecim na skutek nieuwagi lub raku rozwagi – np. uszkodzenie towaru w sklepie- zalecane jest wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej OC.

CENA POLISY PODRÓŻNEJ zależy od:
- sumy ubezpieczenia ( koszty leczenia, NNW)
- długości wyjazdu / liczba dni
- stanu zdrowia
- zamiaru uprawiania sportów
- wybranych opcji dodatkowych

OKRES  OCHRONY UBEZPIECZENIOWEJ rozpoczyna się nie wcześniej, niż od dnia następnego od zawarcia umowy ubezpieczenia.

Szczegółowych i wyczerpujących informacji w ramach bezpłatnego doradztwa udzielają doświadczeni agenci.

WAŻNA INFORMACJA DODATKOWA
Wyjeżdżając na zagraniczny urlop, osoby (dorosłe i dzieci), posiadające prawo do ubezpieczenia NFZ, powinny niezależnie od polisy turystycznej zaopatrzyć się w przysługującą im kartę EKUZ ( Europejska Karta ubezpieczenia zdrowotnego)
Karta ta uprawnia do nieodpłatnej pomocy medycznej w publicznych placówkach służbie zdrowia, w EFTA . Trzeba jednak mieć na uwadze, że dostępne, bezpłatne świadczenia są ograniczony i jednocześnie zróżnicowane w poszczególnych państwach.
Opieka zdrowotna w danym kraju, przysługuje turyście posiadającemu EKUZ na takich samych zasadach jak osobom ubezpieczonym w tym kraju.

Przepisy unijne (wspólnotowe przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, w szczególności art. 19 ust. 1 i art. 27 ust. 1 rozporządzenia nr 883/2004, art.25 pkt A ust. 3 rozporządzenia nr 987/2009 oraz Decyzja nr S 3 na podstawie EKUZ określają, że osoba tymczasowo przebywająca w innym państwie członkowskim UE/EFTA posiada uprawnienia do rzeczowych świadczeń zdrowotnych, które:
a/. są niezbędne z medycznego punktu widzenia z uwzględnieniem charakteru tych świadczeń i czasu trwania pobytu,
b/. zostały udzielone w celu uniknięcia sytuacji, w której pacjent byłby zmuszony do powrotu na terytorium państwa ubezpieczenia, aby uzyskać potrzebne leczenie.
W miejscowościach wypoczynkowych lekarze przyjmują też prywatnie, więc nie honorują Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Za ich usługi medyczne trzeba zapłacić pełną cenę, której NFZ nie zwróci.
Wnioski o kartę EKUZ można składać w terenowych jednostkach NFZ, szczegółowe informacje na stronie NFZ
autor:  

____________________
Ubezpieczenia Legionowo, Nieporęt, Warszawa i okolice

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz