czwartek, 18 czerwca 2015

Jak dobrze ubezpieczyć mieszkanie na wynajem ?

Dobrze ubezpieczone mieszkanie na wynajem umożliwia otrzymanie pełnego odszkodowania po zaistnieniu szkody spowodowanej np. zdarzeniem ubezpieczeniowym.
Oznacza to, że wypłacona zostaje kwota umożliwiająca odkupienie utraconych składników lub naprawienie zniszczeń.
Warto podkreślić, że prawo ubezpieczeniowe, wynikające z kodeksu cywilnego jednoznacznie określa,
że odszkodowanie należy się tylko właścicielowi przedmiotu ubezpieczenia. Dlatego osoby niebędące właścicielem mogą, jako ubezpieczający zawrzeć umowę, ale tylko na rzecz właściciela, jako ubezpieczonego.
 
Najczęściej to właściciel mieszkania zawiera polisę, jako ubezpieczający i jednocześnie ubezpieczony, w zakresie od zdarzeń losowych. Jeżeli mieszkanie jest wyposażone lub umeblowane, to dobrze jest również objąć ochroną oprócz murów także te ruchomości. Ponadto właściciel może rozszerzyć zakres ubezpieczenia swojego mienia o kradzież z włamaniem..:
Nie ma żadnych przeszkód, aby najemca zawarł odrębną i niezależną polisę, która obejmie ochroną rzeczy stanowiące jego własność np. ubrania, sprzęt RTV, AGD, fotograficzny lub sportowy.  W przypadku wystąpienia szkody, na wniosek poszkodowanych zostaną wypłacone odszkodowania odpowiednio w granicach sum ubezpieczenia  i ryzyk określonych w poszczególnych polisach.

Jako ryzyko dodatkowe do ubezpieczenia mieszkania wskazane jest wykupienie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC). Dzięki niemu zaspokojone będą ewentualne
szkody wyrządzone osobom trzecim.
Zdecydowanie właściciel wynajmujący lokal mieszkalny powinien posiadać takie dobrowolne ubezpieczenie OC w związku z posiadaniem mienia. Z kolei użytkownik mieszkania powinien zabezpieczyć swoje interesy poprzez wykupienie ochrony OC na wypadek spowodowania szkód podczas eksploatacji mieszkania - np. zalania sąsiadów itp.
W obecnych czasach suma ubezpieczenia nie powinna być mniejsza niż 50 tys. zł., ale nawet mniejsza suma jest przydatna i potrzebna.

Zawierając polisę zarówno wynajmujący, jak i najemca zobowiązani są podać we wniosku ubezpieczeniowym fakt wynajmu/podnajmu. Chociaż może to spowodować naliczenie zwyżki składki ubezpieczeniowej (10-15%), ale pozwoli uniknąć ograniczenia lub odmowy wypłaty odszkodowania, gdy szkoda wyniknie z winy lub przy udziale najemcy.
Polisa OC wykupiona przez najemcę zabezpieczy roszczenia nie tylko poszkodowanych osób trzecich, ale również stanowić będzie pokrycie szkód spowodowanych przez najemcę w mieniu właściciela mieszkania lub domu.
Pojawiające się sygnały klientów o kłopotach z wypłatą odszkodowania są związane właśnie z pominięciem informacji o wynajmie.albo zawarcia polisy w odniesieniu do mienia stanowiącego cudzą własność. 







środa, 10 czerwca 2015

Ubezpieczenia na życie nie są takie drogie

Ubezpieczenia na życie wciąż uważane są za luksus. Powszechne jest mniemanie, że polisy na życie są kosztowne, więc tym samym mało dostępne dla kieszeni przeciętnego Polaka.
Można powiedzieć, że to błędne założenie, bo ubezpieczyciele oferują zróżnicowane produkty ze względu na cel, zakres oraz wysokość sumy ubezpieczenia, dzięki czemu klienci mają dostęp do polis o różnych wysokościach składek.
W ostatnich latach dla klientów indywidualnych dedykowano bardzo atrakcyjne ubezpieczenia w grupach otwartych, które są odpowiednikiem wcześniejszych pracowniczych ubezpieczeń grupowych. Poniżej prezentujemy ofertę TUnŻ WARTA S.A., co łatwo pozwoli przekonać się, że ubezpieczenia na życie wcale nie są takie drogie.


1. Ubezpieczenie

 "DLA CIEBIE I RODZINY"

Umowa może obejmować ryzyka zarezerwowane dotąd dla ubezpieczeń grupowych oferowanych pracownikom w firmach czy instytucjach np. narodziny dziecka czy zgon rodziców lub teściów. Teraz Warta oferuje je w ubezpieczeniu "Warta Dla Ciebie i Rodziny" adresowanym do szerokiej grupy klientów np. wykonujących wolne zawody czy mikro przedsiębiorców.To ubezpieczenie typowo ochronne, gwarantujące wypłaty odszkodowania w razie wypadku, choroby czy śmierci osób ubezpieczonych. Zakres ochrony zależy od tego, który z czterech pakietów klient wybierze. Dodatkowo każdy z nich jest dostępny w wariancie Plus lub Premium, różniących się wysokością świadczeń. Tylko one zawierają pakiet assistance. Gwarantuje on m.in. wizyty lekarza, pielęgniarki, czy opieki domowej po hospitalizacji. Łącznie można wybierać aż z pośród 10 wariantów!


Częstym powodem zawarcia polisy na życie jest zabezpieczenie zobowiązań zaciąganych w banku.

Gdy zaciągamy kredyt czy pożyczkę ważne jest, aby zagwarantować sobie czy rodzinie możliwość jej spłaty w razie swojej śmierci? Ochrona, którą zapewniają takie polisy to gwarancja wypłaty świadczenia dla banku w sytuacji, gdyby zabrakło kredytobiorcy. Dla osób zainteresowanych szerszym zakresem polisy, możliwe jest skorzystanie z opcji dodatkowych, tworzących program ochronny, gwarantujący świadczenia w przypadku poważnej choroby, inwalidztwa czy też pobytu w szpitalu etc.


Dość popularne są polisy na życie o charakterze posagowym.

Specyficzna konstrukcja  pozwala zabezpieczyć dziecko zarówno na wypadek śmierci ubezpieczonego rodzica, jak również niezależnie od faktu zaistnienia tego tragicznego zdarzenia, na gromadzeniu kapitału na start dziecka w dorosłe życie. Ubezpieczający rodzic decyduje, jaką kwotę ma dostać dziecko po ukończeniu 18 roku życia, a nie później niż po ukończeniu 25 lat. Określona suma może być jeszcze dodatkowo powiększona, jeśli towarzystwu uda się wypracować wyższe niż prognozowane zyski.
Warto wiedzieć, że istnieje możliwość rozszerzenia zakresu ochrony
polisy posagowej o:

• wypłatę renty posagowej dla dziecka, w razie śmierci fundatora (co miesiąc do końca okresu ubezpieczenia),
• jednorazową wypłatę w razie zgonu fundatora na skutek wypadku,
• przejęcie opłacania składek w przypadku całkowitego inwalidztwa fundatora,
• dodatkowy Fundusz Posagowy dający swobodę wpłat i wypłat środków,
• wypłatę w razie inwalidztwa dziecka w wyniku wypadku
• wypłatę dziennego świadczenia szpitalnego
• wypłatę w razie poważnego zachorowania dziecka.




piątek, 5 czerwca 2015

Letnie burze niosą zagrożenie

Ostatnie upalne dni zwiastują szybko nadchodzące lato. To okres, kiedy pojawiają się gwałtowne burze i nawałnice, a czasem nawet w naszej strefie klimatycznej  mogą wystąpić bardzo groźne trąby powietrzne.
Od początku czerwca pojawiły się wysokie temperatury, w ciągu dnia stwarzają sprzyjające warunki tworzenia się cumulonimbusów i silnych wyładowań atmosferycznych oraz porwistych wiatrów, opadów deszczu, a nawet gradu. 
W ubiegłych latach wielokrotnie dowiadywaliśmy się z mediów o spustoszeniach dokonanych przez letnie burze.
Zalania, powodzie, zerwane dachy
, budynki uszkodzone przez połamane drzewa,to najczęstsze szkody. W następstwie bezpośredniego uderzenia pioruna pojawiają się pożary, a przy uderzeniu pośrednim zniszczony zostaje sprzęt RTV i AGD.Ten rodzaj szkód określany jest jako zdarzenia losowe, ale trzeba pamiętać, że w niektórych rejonach ryzyko powodzi jest wyższe. Warto zajrzeć do map powodziowych, aby ustalić w jakiej strefie zagrożenia mieszkamy lub posiadamy mienie. To własnie podstawowy powód, aby chronić dorobek życia i nie zaniechać wykupienia ubezpieczenia mienia od zdarzeń losowych. 
To najlepszy sposób, aby zapewnić sobie i swoim bliskim spokój w obliczu naturalnych zjawisk przyrodniczych. Nie warto czekać na niekorzystne prognozy powodziowe,
bo towarzyszy im zazwyczaj ze strony towarzystw ubezpieczeniowych co najmniej 30-sto dniowa karencja dla nowo zawieranych umów ubezpieczenia domów i mieszkań. Oznacza to, że jeśli w tym okresie karencji powódź spowoduje szkody w nieruchomościach
i ruchomościach, to odszkodowanie nie należy się. Wynika to bezpośrednio z idei ubezpieczeń, które z zasady chronią od zdarzeń niepewnych. W tym kontekście prognozowana, nadchodząca fala powodziowa zaczyna być zagrożeniem realnym w najbliższym czasie, więc ubezpieczyciele zgodnie z przepisami prawa ograniczają swoje ryzyko wypłaty odszkodowań.

W naszym społeczeństwie dość powszechnie funkcjonuje przekonanie, że nie ma potrzeby ubezpieczenia mienia, co wynika z przekonania, że los będzie łaskawy i nic złego się nie stanie. Towarzyszy temu również oczekiwanie, że w razie czego z pomocą przyjdą władze lokalne i państwo. Jest to zadziwiające podejście z uwagi na fakt, że polisa dająca zabezpieczenie pokrycia strat kosztuje przeciętnie 300-400 zł rocznie.
Czy wobec tego warto jest ryzykować utratę dorobku życia, utratę stabilności finansowej, poczucie bezpieczeństwa i spokojny sen.
Niestety, jak pokazuje praktyka wciąż aktualne jest powiedzenie "mądry Polak po szkodzie" Warto wiedzieć, że zawarcie umowy ubezpieczenia u doświadczonego agenta, który zoptymalizuje zakres i i sumy ubezpieczenia do potrzeb i możliwości finansowych klienta trwa zazwyczaj kilkanaście minut. 
Zapraszamy do korzystania z doświadczenia i pomocy w naszej agencji ubezpieczeniowej w Legionowie lub drogą elektroniczną.